Athabaska.org

Skaut Čakovice a Letňany

Font Size

Cpanel

Twister v metru

Dne 18. března se členové skautského střediska Athabaska vydali měnit veřejný prostor a to přímo do vagónu metra. Tentokrát jsme se rozhodli jít hrát twister do jedoucího vagonu. Sraz byl v pátek okolo páté odpoledne ve vestibulu metra Letňany a sešlo se nás okolo 20. Naším hlavním úkolem bylo přimět co nejvíce cestujících k naší hře. Po vysvětlení pravidel jsme se rozmístili po stanicích linky C. První trojice rozbalila twistra v místě pro kola a začala hrát. Postupem času přistupovali další účastníci, ale hlásili se k nám jako cizí, to z důvodu aby přiměli ostatní cestující. Hra gradovala vždy v době, kdy metro brzdilo či se rozjíždělo. Za celých 40 minut hraní Twistera se nám podařilo zapojit 3 cestující a pobavit desítky lidí.

Klábosilův noční přesun

V pátek 9. října jsme se již počtvrté vydali na Klábosilák, akci v Černovicích kousek od Tábora. Jedná se o noční pochod, při kterém se musí každá skupina vrátit z místa výsadku zpět na základnu a cestou nalézt a slnit všechny schované úkoly. Letošního již dvacátého třetího ročníku se zůčastnilo přes sedmdesát týmu na trasách od patnácni do pětatřiceti kilometrů. My jsme se rozdělili na čtyři skupiny - ti nejsebevědomější vyrazili na cestu nejdelší, ostatní se spokojili s druhou nejsložitější. Poté co nás všechny rozvezl autobus jsme se ocitli na neznámém místě v lese. V okolí Černovic jsou třeba čtyři různé turistické mapy a tu správnou jsme jako snad každý rok opět neměli. Ještě že se ve městě občas nachází cedule s mapou okolí, která se dá obkreslit. S kusem papíru a načmáranou mapou jsme vyrazili na cestu a po několika probdělých hodinách a dvaceti pěti kilometry v nohách jsme bez větších problémů dorazili do cíle, kde na nás již čekal guláš a místo na trochu vyspání. Pravda, někteří z nás se bez mapy stratili na lesních křižovatkách, nicméně do cíle nakonec dorazili všichni.

Jo a skupina na pětatřiceti kilometrech dokonce vyhrála.

Skautský přechod Brd

V sobotu 24. ledna se konal v pořadí 46. ročník akce, která nese název Zimní přechod Brd. V tomto chladném měsíci se již tradičně schází několik stovek skautů z Brd a okolí, aby si připomněli tradici, která započala v roce 1969 jako protestní reakce na události Pražského jara. Nicméně pro mladší děti je tato akce jedinečná spíše tím, že tu potkávají jiné oddíly a s jejich členy si vyměňují doma vyrobené kartičky tzv. brděnky. Některé z nich jsme pro vás vyfotili a můžete je vidět vedle tohoto článku. Naše středisko si již poněkolikáté vzalo na starost občerstvení, a děti si tak na louce mohli za drobný peníz zakoupit párek v rohlíku nebo třeba palačinku s marmeládou. Po slavnostním nástupu, který se odehrává na louce nad obcí Kytín, se účastníci vydávají na pochod brdským pohořím. Letošní ročník se podařil a doufáme, že se příští rok dočkáme i nějakého sněhu.

Skautské středisko Athabaska

Zimní tábor

Skauti vyzkoušeli v Jizerských horách skialpinismus

Skialpinismus je relativně nový zimní outdoorový sport. Spojuje dohromady putování po horách ve stylu běžeckého lyžování a prožitek ze sjezdu kopců ať už ve volném terénu nebo po sjezdovce. Vázání lyží je přizpůsobeno jak pro volnou, tak pevnou patu. Celé kouzlo je v nandávaní tzv. tuleních pásů na skluznice, čímž je docíleno protiskluzu při chůzi do kopce.

Tento druh zimního sportu jsme si vyzkoušeli i my- skauti a skauti ze střediska Athabaska o víkendu 13.-15. února v okolí hory Smrk v Jizerských horách. Pohybovali jsme se především v lesích nebo po neupravených cestách. Podívali jsme se i do Polska, kde jsme sjeli a následně vyšlapali sjezdovku. Noci jsme nestrávili v žádném hotelu nebo horské chatě, ale ve stanech nebo přímo na rozhledně SmrkMísta pro spaní jsme hledali za tmy, což bylo občas dramatické. Pro stany a oheň jsme nejdříve museli patřičně upravit sněhový terén. Spaní v zimním, tichém lese ale stálo rozhodně za to.

Víkend na skialpech byl, i přes otlaky a puchýře, skvělý. Skialpinismus můžeme jen doporučit.